^Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

2015.09.27 Zakończenie sezonu motocyklowego Bocheniec

       Mimo deszczowej piątkowo sobotniej aury, niedziela przywitała nas  słoneczną pogodą i liczna grupa fanów dwóch kółek już po raz osmy dotarła do Jadownik.  W kościółku pod wezwaniem Św. Anny spotykaliśmy się na nabożeństwie by wspólną modlitwą podziękować Bogu za szczęśliwie pokonane kilometry. Po nabożeństwie nasz nieoceniony Wikary Ks. Edward wraz z głoszącym homilię Księdzem Januszem poświęcili motocykle i tradycyjnie kawalkada jeźdźców ruszyła na przejazd przez okoliczne miejscowości. Po przejażdżce motocykliści mogli uzupełnić kalorie serwowaną przez Panią Marię Sułek darmową porcją bigosu oraz skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej przygotowanej przez młodzież z Jadownik. Czas wspólnego biesiadowania spędziliśmy przy dźwiękach rewelacyjnie zapowiadającej się kapeli młodych wykonawców „the pajx”  z Porąbki Uszewskiej. Dla najmłodszych oprócz dmuchanych atrakcji oraz waty cukrowej druhowie z OSP Jadowniki przygotowali sprawnościowy tor przeszkód.  Tym razem nasze spotkanie miało charytatywną formę, z inicjatywy strażaków zebrane w czasie imprezy środki przekazaliśmy na rehabilitację druha OSP Jadowniki który od ubiegłego roku boryka się z problemami zdrowotnymi  po wypadku komunikacyjnym.

       W imieniu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej oraz grupy „Motojadowniki” chciałem podziękować Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Górce za wspieranie naszych motocyklowych spotkań, Księdzu Edwardowi za osobiste zaangażowanie oraz Księdzu Januszowi za wygłoszoną homilię. Szczególne podziękowania kieruję jednak do wszystkich motocyklistów oraz mieszkańców Jadownik i okolicznych miejscowości za tak liczne przybycie i złożone  datki, wierząc że przyczynią się do szybkiego powrotu do zdrowia druha Mariusza. 

                                                                                                            Wojciech Podleś

 
Galeria: Autor Tomasz Machow_ski - Perkins  Galeria: Autor - Wiesław Orlita

2015.09.08 European Bike Week - Faker See

Faak Am See         Na tegoroczną już osiemnastą edycję  „European Bike Week 2015” pojechaliśmy dziesięcioosobową grupą motocyklistów z Jadownik. Organizowana przez "HOG" -  klub posiadaczy motocykli marki Harley Davidson w austriackim miasteczku Faak Am See największa impreza motocyklowa Europy oraz jedna z największych na świecie gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników.  Rozpoczynający się we wtorek festiwal trwa nieprzerwanie do niedzieli i bez wątpienia jest niepowtarzalnym motoryzacyjnym wydarzeniem starego kontynentu.  Od początku zlotu zostaje wprowadzony wokół jeziora Faaker See  ruch jednostronny przeznaczony wyłącznie dla jednośladów. Senne malowniczo położone w Alpejskim pejzażu  jezioro staje się areną nieprzerwanej zabawy, na każdym  kroku stoją bary, stoiska handlowe oraz liczne sceny z których artyści serwują dobrą muzykę do wczesnych godzin rannych. Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca kreuje różnorodność serwowanych dań, potraw, alkoholi, motoryzacyjnych gadżetów,  gatunków granej  muzyki od Heavy Metaowych kapel do Szkockich dudziarzy a przede wszystkim tysiące dwukołowych rumaków które często w swej formie są poruszającymi się dziełami sztuki wykutymi ze stali przez manufaktury customowe.

        Bardzo cieszy fakt, iż co roku na imprezie przybywa polskich wystawców oferujących produkty najwyższej jakości.  Firma  Game Over Cycles budująca motocykle customowe z Lisich Jam z Podkarpacia może się poszczycić cennymi nagrodami  przez trzy edycje festiwalu. W roku 2012 roku Chopper stworzony przez GOC zdobył nagrodę publiczności People’s Choice Award, w roku 2013 zainspirowany polską grupą death metalową Behemoth Bike zdobył dwie nagrody: drugie miejsce w kategorii „Radical” oraz nagrodę publiczności People’s Choice Award,.  W bieżącym roku „The Recidivist” – jeden z najbardziej utytułowanych motocykli stworzonych w naszym kraju wrócił z dwoma kolejnymi nagrodami. W konkursie „Custom Bike Show”, zorganizowanym przez markę Harley-Davidson, „Recydywista” zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Custom” oraz prestiżową nagrodę publiczności – People’s Choice Award.

        Malownicza lokalizacja festiwalu oferuje oprócz zlotowych atrakcji szereg niepowtarzalnych motocyklowych tras. Nam podczas krótkiego tygodniowego pobytu udało się zaliczyć jedynie dwie całodniowe wycieczki. Jako pierwszą wybraliśmy płatną Malta Hochalmstrasse – szosę wspinającą się aż do położonej na wysokości 1902 m n.p.m. zapory tworzącej sztuczne jezioro Speicher Kölnbrein, zaliczając po drodze  muzeum Porsche w Malcie oraz najwyższy wodospad Karyntii– liczący ponad 200 metrów wysokości Fallbach.  Na drugą  fantastyczną widokowo drogę przez znajdującą się na wysokości 1611 m.n.p.m. przełęcz Vrsić. Drogę tę łączącą dolinę Savy z doliną Sočy wybudował rząd Austro-Węgier z  przeznaczeniem głównie dla celów militarnych. Obecnie jest ona dostępna dla samochodów i autokarów od maja do października. Od Kranjskiej Gory do Trenty jest 25 km i 50 bardzo ostrych numerowanych zakrętów. Korzystając z bliskości morza Adriatyckiego odwiedziliśmy pierwsza plażę Włoskiej Laguny w Grado. W drodze powrotnej tuż przed zmierzchem zajechaliśmy zobaczyć skocznię w Planicy.  Obecnie oprócz starej Velikanki na zboczu powstaje nowoczesny kompleks sportowy Planica Nordic Center z siedmioma nowymi skoczniami.  

      Oprócz szeregu zlotowych atrakcji, bajkowych widoków alpejskich krajobrazów oraz rozmachu tego motocyklowego przedsięwzięcia, od polskich zlotów Harleya ten różni się zasadniczo tym, iż prawo  do wstępu i zabawy ma każdy cyklista bez względu zasobność portfela oraz markę ujeżdżanego motocykla.  Zachęcam wszystkich polskich organizatorów zlotów Harleya Davidsona zamkniętych dla innych posiadaczy jednośladów do odwiedzenia Faaker See i skonfrontowania zaściankowych spotkań jakie organizują z prawdziwą europejską imprezą a każdego pasjonata motocyklowej przygody do wyjazdu na European Bike Week 2016.


Galeria Faak Am See 2015

Wojtek Podleś

 

Copyright 2020  Witryna pasjonatów przygody z motocyklem