^Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Pierwsze otwarcie senonu motocyklowego w Jadownikach

            Sięgająca swoją tradycją początków XV w parafia pod wezwaniem Św. Prokopa Opata w Jadownikach w dniu 29 kwietnia 2012 r. stała się miejscem rozpoczęcia sezonu motocyklowo-rowerowego. Zainicjowana przez Księdza Mariusza Florka młodzież gimnazjalna, wspólnie z grupą motocyklistów  z Jadownik, zorganizowała pierwszą tego typu imprezę na terenie powiatu brzeskiego. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w intencji licznie przybyłych użytkowników jednośladów. Po poświęceniu pojazdów mury świątyni zadrżały, kilkaset maszyn zgromadzonych wokół kościoła z łomotem równym startującemu myśliwcowi ruszyło na trasę po okolicy. Mieszkańcy Jadownik, Brzeska, Szczepanowa oraz Sterkowca mogli podziwiać eskortowany przez policję kilkuminutowy przejazd, ryk silników szum opon oraz dźwięki klaksonów wielu mieszkańcom przerwał niedzielny posiłek gromadząc ich licznie wzdłuż trasy przejazdu. Wykute ze stali, obdarzone duszą spalonych oktanów maszyny, prowadzone przez odzianych w skóry oraz gore-texowe kombinezony jeźdźców wzbudzał zachwyt i podziw mieszkańców. Swój przejazd ulicami Jadownik zainicjowała też grupa rowerzystów, promując zdrowy tryb życia oraz sposób nie tylko na aktywny wypoczynek, lecz również organizację lokalnej komunikacji publicznej. Najmłodsi natomiast pokonali swoją mini trasę przed plebanią wykazując się niezwykłą sprawnością.

            Na terenie plebani oprócz motocykli oraz kilku zgromadzonych zabytkowych samochodów prezentowały się na scenie lokalne zespoły taneczno muzyczne. Strażacy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Jadownik oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku zorganizowali pokaz działań ratowniczo gaśniczych. Mogliśmy zobaczyć sposoby wykonywania dostępu do osób poszkodowanych uwięzionych w pojeździe oraz techniki działań gaśniczych. W trakcie występów i pokazów prowadzono szereg niecodziennych licytacji. 

          Nowych właścicieli znalazł mały szczeniak, para czubatych kur, baran kameruński, jajo strusia, gołąb, któremu nabywca niezwłocznie podarował wolność, okolicznościowe koszulki oraz szereg innych ciekawych przedmiotów. Kulinarne gusta uczestników, trwającej do godziny 21.00 imprezy zaspokajała bogata oferta gastronomiczna, przygotowana dzięki życzliwości Gimnazjum w Jadownikach przez Panie pracujące w kuchni to bigos i wojskowa grochówka, które rozchodziły się natychmiast serwowane przez Koło Gospodyń i Rodziców Młodzieży z grupy oraz domowe wypieki, a także różnorodne potrawy z grilla. Dla motocyklistów był darmowy bigos i wojskowa grochówka.

               Zdecydowanie najbardziej emocjonującym elementem było rozstrzygnięcie loterii fantowej, w której nabywca za każdy los otrzymywał upominek. Spośród kilkudziesięciu cennych nagród trzy najważniejsze to robot kuchenny, rower turystyczny oraz skuter marki „ROMET”. Nagrody te rozlosował Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa, który objął swym patronatem naszą imprezę oraz gospodarz miejsca Proboszcz Parafii św. Prokopa Ks. Tadeusz Górka.

             W tym dniu najważniejsi byli motocykliści, którym gorąco dziękujemy za udział. Blisko pięciuset dotarło do nas z wielu bardzo odległych miejsc w Polsce, by wraz z Bogiem przez kolejny sezon nawijać asfalt na koła swoich motocykli. Szczególne słowa uznania należą się jednak młodzieży pod przewodnictwem Księdza Mariusza – to im zawdzięczamy to szczególne spotkanie, jakiego w swej blisko trzydziestoletniej motocyklowej przygodzie nigdy nie doświadczyłem. Dokonali rzeczy niezwykłej, przygotowali imprezę, która ściągnęła nie tylko motocyklistów, spotkanie na plebani zgromadziło całe rodziny od maluszków w wózkach po nasze babcie i dziadków. Organizując otwarcie sezonu motocyklowego, zbierali środki na wakacyjną oazę, a ponadto zintegrowali przy wspólnej pracy i zabawie szereg działających na terenie miejscowości organizacji społecznych, jak strażaków OSP, Społeczność Gimnazjum w Jadownikach, które włączyło się w wielu wymiarach, Zespół Jadowniczanie, Zespół młodzieżowy Alternatywa, Panie z Koła Gospodyń, grupy młodzieżowe oraz pasjonatów jednośladów.

            W imieniu Grupy Młodzieżowej z Jadownik chciałem wyrazić słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nas w przygotowaniu i organizacji rozpoczęcia sezonu motocyklowo- rowerowego – Jadowniki 2012.

                                                                                                                                                Wojciech Podleś

Autor galerii - Oskar Jakubowski studio "KAMIRO": oglądaj więcej

Copyright 2020  Witryna pasjonatów przygody z motocyklem